Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Narsisistler de empati kurabilir (miş)"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Narsisist olarak bilinen kişiler genellikle üstünlük duygusuna sahip, beğenilme gereksinimi olan ve empati kuramayan kişilerdir. Narsisistlerdeki bu empati yoksunluğu çevresindeki insanlar ve toplum içinde kişi için çeşitli sorunlara neden olur.  Surrey Üniversitesinde yapılan araştırmada narsisistlerin de insanların acılarıyla empati kurabilecekleri bulunmuştur. Bu durum narsisist kişilerde görülen şiddet, antisosyal davranışların ve suç işleme davranışının önlenmesinde bizim için önemli olabilir.

 İlk araştırmada başkalarının ilişkilerinin bitmesindeki acılara ne kadar empati duydukları sorulmuş ve 1-8 arasında derecelendirilmeli istenmiştir. Bu araştırma sonuncunda insanların yasadıkları üzüntülere karşı narsist kişilerin empati kuramadıkları görülmüştür.

İkinci çalışmada erkek tarafından şiddete uğrayan kadınların yaşadıkları acı üzerine odaklanılmıştır. Özellikle bu kadınların yaşadıklarını ve nasıl hissettiklerini hayal edilmesi istenmiştir. Narsisist kişilerin bu durumla yüksek düzeyde empati kurdukları bulunmuştur. Bu durumda narsisist kişilerin kalp atım hızları da incelenmiş. Şiddete uğrayan kadınlara odaklanarak yapılan çalışmada narsisist kişilerin insanların duyguları ve acılarıyla empati kurarken kalp hızında artma olduğu saptanmıştır. İlk yapılan çalışmada ise kalp atım hızında artma gözlenmemiştir.

Empati yeteneği yakın ilişkiler kurmada ve bu ilişkileri sürdürmede önemlidir. Narsisist kişilerin empati kurabilme yetenekleri hem çevresindeki insanlar hem de kendi yaşamı için uzun vadede olumlu sonuçlar gösterebilmektedir. Narsisistlerin de empati kurabilmeleri onların günlük yaşamlarında kendileri için yararlı olacaktır.

Kaynak

University of Surrey. (2014, May 30). "Narcissists can feel empathy, research finds." Medical News Today. Retrieved from http://www.medicalnewstoday.com/releases/277415. 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU