Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Gençler kaygılarını neden bastıramıyor?"

Uz. Psk. Ceren Koç

Paylaş

 

Takip et

 

Ergenlik dönemi korkuların oldukça yoğun olduğu bir dönemdir. Yapılan son araştırmalar, ergenlerin korkularını görmezden gelmekte zorlanmasının biyolojik sebeplerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Ergenlik döneminde beynin, kişi bir tehdit ile karşı karşıya kaldığında, bu tehditten doğan korkunun bastırılmasında etkin olmadığı görülmektedir. Bu gelişimsel süreçte, kaygı ve stresin yoğun olması bu durumla ilişkilendirilmektedir.

Bir çocuk ya da yetişkin beyni, tehdit verici durum ortadan kalktığında korkuyu bastırabilirken; ergen beyni tehdit verici durum ortadan kalksa da korkuyu bastırmakta güçlük çekebiliyor.

Araştırma, yetişkinlik döneminde görülen kaygı bozuklukları alanında da önemli bir yere sahip. Kaygı bozukluğuna sahip yetişkinlerin %75’inin bu sorunları ergenlik dönemlerinden beri yaşadıkları ortaya konuluyor. Ergenlik döneminde kaygı ve stresle bağlantılı sorunların fazlaca görülmesinin, beynin bu dönemdeki özelliğinden kaynaklanıyor olabileceği öne sürülüyor.

Beyinde, korkunun üretiminden ve korkunun bastırılmasının sorumlu olan bölgeler, küçük yaştaki farelerde ve yaşlı farelerde aktif bir şekilde çalışırken; ergenlik dönemi yaşlarındaki farelerde korkunun bastırılması ile ilgili olan nöronların yani sinir hücrelerinin aktif bir şekilde çalışmadığı araştırmada görülmektedir.

Korkunun öğrenilmesi, evrimsel açıdan oldukça işlevseldir. Korkunun öğrenilmesi kişinin tehlikeli durumlardan korunmasını sağlar. Kaygı da aynı şekilde işlevsel bir duygudur. Kaygının, kişinin hayatını engellemeyen boyutu motivasyonu sağlar. Örneğin, birkaç gün içinde gireceği bir sınavı hiç umursamayan genç, ders çalışma motivasyonuna sahip olmaz. Bir nebze kaygısı bulunan gencin ise ders çalışma motivasyonu olur. Kaygısı patolojik bir boyuta ulaşan genç ise ders çalışmakta güçlük çeker.

Kaygı bozuklarının tedavisinden psikoterapi olumlu sonuçlar alınabilmesini sağlar.

Kaynak

S. S. Pattwell, S. Duhoux, C. A. Hartley, D. C. Johnson, D. Jing, M. D. Elliott, E. J. Ruberry, A. Powers, N. Mehta, R. R. Yang, F. Soliman, C. E. Glatt, B. J. Casey, I. Ninan, F. S. Lee. Altered fear learning across development in both mouse and human. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2012; DOI:10.1073/pnas.1206834109 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU