Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Boşuna mı mutluluğu arıyoruz?"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

“Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz ? Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar.” William Shakespeare

İnsanoğlunun yaşadığı ortama uyum sağlayabilmesi, işlevsel olabilmesi ve hayatta kalabilmesi için adaptasyon çok önemlidir. Hepimiz günlük yaşamımızda farkına varmadan birçok şeye uyum sağlıyoruz.

İlk başlarda haz duyduğumuz şeylere giderek alışmanın sonucunda artık  hoşlandığımız şeylerden haz alamamaya başlıyoruz. Hazzın giderek azalması aslında bizim beklemediğimiz bir durumdur. Bu durum çoğu zaman hayal kırıklığına ve pişmanlığa neden olur. İnsanların iyi ya da kötü, yaşamlarındaki her türlü değişikliğe uyum sağlama sürecine hedonik adaptasyon denir.

Çok sevdiği arabayı alıp, aşık olduğu kişiyle birlikte olup mutlu olacağını düşünen kişilerin belirli bir dönem sonra mutluluk seviyelerinde azalma görülür. İnsanlar yaşamlarındaki büyük olaylardan sonra yeni durumlarına duygusal olarak alışırlar ancak aradan bir yıl geçince tatmin düzeyi eski haline döner. Piyango kazanan insanlarla yapılan çalışmalarda piyango kazanan insanların diğerleri ile karşılaştırıldığında sadece bir miktar daha fazla mutlu olduklarını göstermiştir. Aynı şekilde kayıp veya hastalık gibi olumsuz olaylar yaşayan kişilerin de bir süre sonra bu gibi durumlara adapte olduğu ve mutluluk seviyelerinin bu olaylardan öncekine benzer seviyeye geldiği görülmüştür.

İnsanın duygusal sisteminin mevcut yaşam koşullarına ayak uydurması sonucunda   mutluluk ve mutsuzluk  gibi kavramlar insanların yaşamlarındaki değişikliklere verdiği kısa süreli tepkiler olarak adlandırılabilir. İnsanın en büyük yanılgısı, yaşamda karşılaştığı olayların mutluluğu üzerinde oluşturacağı etkiyi doğru tahmin etmemesidir.

Adaptasyon hayatımıza sadece tatmin olma hissini etkileyerek aldığımız hazzı azaltır. Eğer bizler yaşayacağımız bu sürecin farkına varırsak daha az hayal kırıklığı yaşarız. Yaşadığımız ana odaklanarak yaşamdan daha fazla keyif alabiliriz. yaşam standartları yükseldikçe insanların beklentileri de değişmektedir. Artan beklentiler ve bu beklentilere ulaşılabilirlik her zaman insanı mutlu etmemektedir. Beklentilerimizi minimuma indirmek bizleri daha mutlu hale getirecektir.

Kaynaklar

Brickman, P., & Campbell, D. (1971). Hedonic relativism and planning the good society. In M. H. Apley (Ed.),Adaptation-level theory: A symposium (pp. 287–302). New York: Academic Press.

Frederick, S., & Loewenstein, G. (1999). Hedonic adaptation.In D. Kahneman, E. Diener, & N. Schwartz (Eds.),Well-being: The foundations of hedonic psychology (pp. 302–329). New York: Russell Sage.

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU