Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Kan ter içinde gecenin bir yarısı bizi uykumuzdan uyandıran kabus"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Kabuslar günlük yaşamdaki travmatik olaylar tarafından tetiklenebilir. Yapılan çalışmalar sonucunda  kötü rüyaların çoğunluğunun  korku duygusundan ziyade daha fazla suçluluk , üzüntü , şaşkınlık ve tiksinti duyguları içerdikleri bulunmuştur.

Kötü bir rüya gördüğümüz herhangi bir gecenin sabahında yalnızca Akşam kötü bir rüya gördüm" demekle kalmıyoruz, bazen kabuslar kan ter içinde gecenin bir yarısı bizi uykumuzdan uyandırabilecek denli güçlü olabiliyor. Yeni yapılan araştırmalarda kabusların korku yerine üzüntü, şaşkınlık ve suçluluk duyguları nedeniyle bizde duygusal etkilerinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Rüyalar uyku sırasında , kişinin zihninde gerçekleştirdiği istemsiz görüntüler , düşünceler ve hisler dizisi olarak tanımlanır. Rüyaların biyolojik içeriği, işleyişi ve maksatları tümüyle anlaşılmış değildir. Ancak araştırmacılar rüyanın uykunun genel ve karakteristik özelliklerinden biri olduğu, uykunun hızlı göz hareketi (REM) sırasında yer aldığını söylüyorlar.

Araştırmalara göre genel nüfusun %5-6'sında rüyalar kabus olarak görülmektedir. Bu kabuslar bazı insanlarda sorunlara yol açabilmektedir. Yazarlar,  kabusların hastalık olmadığını ancak kişilerin beklenmedik ölçüde kabuslar görmesinin kendileri için bir problem olacağını belirtiyor.

Sık sık kabus gören kişiler uyumaktan  ve yine kabuslar görmekten korkabilirler. Bazen de bazı kabuslar sürekli tekrarlanabilir. Kendi kabusları tarafından uyandırılan kişiler uyumakta zorluk çekebilir böylece insomnia (uyuyamama hastalığı) oluşmaya başlar. Kişiler uykuya dalmakta ya da gece boyunca sürekli uyumakta zorluk çekerler.

Kabuslar günlük yaşamdaki travmatik olaylar tarafından tetiklenebilir. Askerden dönen kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda kişilerin sıklıkla yaralanma  rüyaları gördüğü rapor etmiştir. Alkol ve madde kullanımı olan kişilerde de yoksunluk dönemlerinde sıklıkla yoğun kabuslar görüldüğü bilinmektedir.

Kötü rüya ve kabus arasındaki farkı  karşılaştırmak isteyen araştırmacılar insanların çoğunluğunun gördüğü rüyaları sınıflandırmak istemişlerdir. 572 gönüllüyle yapılan çalışmada deneklerden 2 ila 5 hafta boyunca hatırladıkları tüm rüyaları yazmaları istenmiştir.

Araştırmacılar ölüm, sağlık sorunları ve tehditlerin rüyalar içinde ortak temalar olmasına rağmen kişiler tehdit edici rüyaların kabuslarla karakterize olduğunu söylemişlerdir. Araştırmanın yapıldığı dönemler arasında toplam 9796 rüya yazılmıştır.  Bu rüyalar içinden 431 kötü rüya, 253 kabus ve 331 yetişkinlikle ilgili rüyaları analiz etmişlerdir.

Yapılan çalışmalar sonucunda  kötü rüyaların çoğunluğunun  korku duygusundan ziyade daha fazla suçluluk , üzüntü , şaşkınlık ve tiksinti duyguları içerdikleri bulunmuştur. Kabusların üçte birinde korku duygusuna rastlanmamıştır.

Robert’ a göre kötü rüyalarla kabuslarla arasındaki fark, kabusların daha fazla fiziksel saldırganlığı içermesidir. Fiziksel saldırganlık kabuslar içinde en sık bildirilen tema olmuştur. Kötü rüyalar ise genellikle kişisel çatışmaları içermektedir.

Araştırmacılar, bulgularının kabuslar ve kötü rüyaların benzer fenomenolojik mekanizmalarına sahip olduğunu göstermektedir.

 

Kaynak : Thematic and Content Analysis of Idiopathic Nightmares and Bad Dreams, Geneviève Robert, Antonio Zadra, published in Sleep, January 2014 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU