Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Tutkulu Aşk Bilişsel Kontrolü Azaltıyor"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Tutkulu aşk, kişinin tüm ilgi ve dikkatin belli bir kişiye yönelttiği, mümkün olan tüm zamanı bu kişiyle geçirmek istediği ve çoğunlukla bu kişiyle ilgili gerçekçi olmayan değerlendirmelerin yer aldığı yoğun bir duygusal durum olarak tanımlanır.

Biliş, tanıma ve bilmenin bütün biçimleri için kullanılan genel bir terimdir. Bu terim, bilişsel yaklaşımın doğuşundan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ve bugün duyumdan, algıya, dikkate, bilince, öğrenmeye, belleğe, düşünmeye, dile, zekâya, problem çözmeye, duygulara kadar tüm psikolojik süreçleri içermektedir. Bilişsel süreçler kısaca insan düşüncesini oluşturan algılama, düşünme, akıl yürütme gibi süreçler olarak tanımlanır.

Tutkulu aşkta bir başkasına karşı yoğun bir fizyolojik uyarılma ve yönelim söz konusudur. Aşık olan kişilerde kalbin daha hızlı çarpması, yüzün kızarması ve ellerin terlemesi gibi tepkiler görülür. Buna vücutta salgılanan dopamin, noradrenalin ve feniletilamin hormonları neden olur. Dopaminin artmasıyla dikkat, kısa süreli hafıza, hiperaktivite, uykusuzluk ve hedefe yönelik davranışlarda problemler görülür.

Özellikle aşkın ilk dönemlerinde dopaminin artmasıyla kişi aşık olduğu kişinin peşinden sürüklenir, sadece onu düşünür ve ona odaklanır. Böylece aşk insanların odaklanması, dikkat gerektiren görevleri gerçekleştirmeleri üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Tutkulu aşkla, romantik bir ilişki oluşumunun erken dönemlerinde duygu ve dikkat yoğunluğu üzerindeki değişiklikler önemli bir rol oynamaktadır.  

Tutkulu aşk genellikle kişinin konsantrasyonun azalmasına yani aslında bilişsel kontrolünün bozulmasına neden olur.  Tutkulu aşk ve bilişsel kontrol arasındaki bağlantıyı incelemek için 43 üniversite öğrencisiyle yapılan çalışmada romantik ilişkinin erken dönemlerinde tutkulu aşkın bilişsel kontrolü azalttığı görülmüştür. Çalışmaya katılan kişilere kendi aşk duygularını yoğunlaştırmak için romantik duygu ve düşünceleri ortaya çıkartan müzik dinletilmiş. Bununla birlikte sevgi duygularının yoğunluğunu değerlendirmek için kullanılan bir anket uygulanmıştır. Bilişsel kontrolün azalmasında cinsiyetler arasında bir farklılık bulunmamıştır.

Tutkulu aşk kişinin motivasyonun azalmasına  ve duygusal değişiklilere neden olur.  Diğer taraftan bilişsel kontrolü daha az olan kişiler bilişsel kontrolü yüksek olanlara oranla daha yoğun sevgi duyguları yaşayabilirler. Kişinin sevdiği kişiyi düşünmek için bütün zihinsel kaynaklarını kullanması  belki de bilişsel kontrolün azalmasına neden olmaktadır. 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU