Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Başkasını memnun etmek sendromu"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Herkes zaman zaman  çevresindeki insanları kırmamak, gücendirmemek, hatta kızdırmamak için kendi sorumluluğu olmayan, bazen can sıkıcı, bazen de üstlenmenin büyük bir yük olduğu işleri yaparken bulmuştur.

Pek çok kişi kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayı bencillik olarak düşünebilir. Bencillik sadece kendi ihtiyaçlarını ve haklarını düşünmek, çevresindekilere çok az veya hiç önem vermemektir.

Aslında başka insanları memnun ve onları gözetmek insanın doğal bir davranışıdır. Sürekli çevresindeki insanları memnun etmeye çalışmak başlangıçta iyi niyetle başlar, sonra alışkanlık haline gelir ve sağlıklı olmayan bir hale dönüşür. 

Bu davranışın altında sevilmemekten korkma duygusu yatar. İnsanların sevgisini kaybetme korkusu ve ya terk edilme korkusuyla hareket etmeye başlayan kişinin yaşamında çeşitli sorunlar oluşmaya başlar. Bu düşünce, duygu ve davranışlar döngüsü için kişi insanları memnun etmeye çalışır.

Bu kısır döngü kişide değersizlik duygularına yol açar. Kişi kendinden ödün vermeye başlar, başka insanların ondan isteyecekleri düşündükleri şeyleri aşırı derece yapmaya çalışır.

Kişi kendi ihtiyaçlarını göz ardı ederek çevresindeki insanları memnun etmeye çalışır. Çevresindeki insanların düşüncelerine katılmasa bile onların düşüncelerini kabul eder. Kendini ifade etmekte zorlanır. Genelde toplum içerisinde bu kişiler aşırı derecede nazik ve kibar olarak adlandırılır. Fedakarlık konusunda aşırı derecede davranan bu kişiler genellikle korku ve güvensizlikle hareket ederler. Aynı düşünceleri karşı taraftan göremeyince hayal kırıklığı yaşarlar.

Temelde bu durum ailelerin onları nasıl yetiştirdiği ile alakalıdır. Genellikle aileler gelişme çağındaki çocuklarına neler yapması gerektiğini söylerler. Çocuklar ailenin takdirini kazanmak, onaylanmak için bu tip bir davranış geliştirmiş olabilirler. 

Aile tarafından koşulsuz bir sevgi gösterilmemiş ve özgüvenleri yeterince gelişmemiştir. Böylece kendi fikirlerini savunarak kızdırmak yerine onların düşüncelerine uyum göstermeyi öğrenmişlerdir. 

Sağlıksız bir şekilde çevresindeki insanları memnun etmek belirli bir dönem sonra öfkeye dönmekte ve kişinin yaşamını zorlamaktadır. Hayal kırıklığına uğrayan kişi tükenmişlik belirtileri yaşamaktadır. Siz de çevrenizdeki kişilere hayır demekte zorlanıyorsanız, istemediğiniz şeyleri yapıyorsanız başkalarını mutlu etmek için çabalamanın bir davranış sorununuz olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Etrafınızdakileri memnun etmek için kendi mutluluğunuzdan vazgeçmek doğru bir davranış değildir.

Hayatınızı ve mutluluğunuzu başkalarının mutluluğu üzerine kurmadan da yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Psikoterapiyle kendinizi tanıyabilir, düşünce ve duygularınızın farkına varabilirsiniz.

Unutmayın kendi isteklerinizi bastırmak demek özgürlüğünüzü kısıtlamak demektir. Bu kısıtlamalar zamanla bir yüke, duygusal patlamalara neden olabilir.

  

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU