Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Erkeklik sadece "efelenmekten" geçmiyor!"

Andre İrfanoğlu

Paylaş

 

Takip et

 

Testosteron bir hormon. Erkeklerde belirgin derecede fazla olduğu için daha çok erkeklik hormonu olarak biliniyor.

Testosteron hormonunun agresyon kaynağı olduğu bilinen bir şey. Belki de erkek için agresyon gerekli olduğu içindir. Evrimsel açıdan erkek avlanacak, savaşacak... Görevi bu! Yani agresif olacak, maço olacak!

Testosteronun bir diğer etkisi baskın karakter yaratması. Veya en azından erkeğin kendisini böyle zannetmesini sağlıyor :) .

Testosteron daha avcı erkekler yaratıyor. Ama erkeğin avcılığını alır, evcil hale getirirseniz testosteron hormonu düşüyor. Muhtemelen artık testosterona gerek kalmıyor

Bir araştırmada çocuklarının yanında uyuyan erkeklerde testosteron düzeyinin düştüğü gösterilmiş. Babalar çocuklarına yaklaştıkça, onlarla daha fazla zaman geçirdikçe erkeklik hormonlarında düşüş gözlenmiş. İyi ebeveynlik yapmayan babalarda ise testosteron hormonu daha yüksek bulunmuş. Yani testosteron arttıkça erkek evden uzaklaşıyormuş...

Belki bazı kadınların evcil erkekleri tercih etmemesi bundandır (Her ne kadar evcil erkekten hoşlanmayan kadınlar, dışarıda dolanan erkeklerinin bu uçarı tavırlarından da memnun kalmaz pek...)

İşte bu noktada kadınlara sorulacak soru şu: "Testosteronlu mu, testosteronsuz mu erkek alırsınız?"

Testosteron bu agresif yanlarının ötesinde olumlu sosyal davranışa da yol açtığı gösterilmiş. Olumlu ve sosyal davranışın başlatılması ve sürdürülmesi de yine testosteronun aracılığıyla olduğu deneylerde saptanmış

Neredeyse antisosyalliğe yol açacak bir etken olarak görülen testosteronun, olumlu sosyal davranışın da temelinde yatması ilginç bir bulgu tabi ki...Ancak testosteronun bu olumlu etkisini belirleyen önemli bir etken daha saptanmış:

"Rekabet" ve "yarışma"

Eğer ortamda rekabet ve yarışma yoksa testosteronun agresyona yol açmıyor, hatta iletişimi güçlendiren bir etken olarak rol alıyormuş. Ama rekabet söz konusuysa veya bir yarışma varsa, işte o zaman testosteron ile agresyon arasındaki ilişki güçleniyormuş.

Bir başka deyişle testosteronun etkisini ortam belirliyor

Son söz: Testosteron erkeklik hormonuysa, o zaman sadece "efelenmek" erkekliği belirleyen faktör değil demek ki! 

 

Kaynak:

Gettler LT, McKenna JJ, McDade TW, Agustin SS, Kuzawa CW. Does Cosleeping Contribute to Lower Testosterone Levels in Fathers? Evidence from the Philippines. PLoS ONE, 2012;  

Boksem MA, Mehta PH, Van den Bergh B, van Son V, Trautmann ST, Roelofs K, Smidts A, Sanfey AG. Testosterone Inhibits Trust but Promotes Reciprocity. Psychol Sci. 2013 Sep 26.

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU