Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Eş seçiminde önemli bir test: Öpüşmek"

Hilal Akekmekçi

Paylaş

 

Takip et

 

Oxford Üniversitesi’nden bir ekibin ilişkiler ve bağlanma üzerine yürüttüğü son araştırmalar, ilk toplumlardan günümüze dek dünya üzerindeki tüm toplumlarda görülen “öpüşme” davranışının, ilişkilerin her döneminde farklı ve önemli görevler üstlendiğini gösteriyor. 

Araştırmalara göre, öpüşme, iki kişi arasındaki ilişki potansiyelini değerlendirmeye yardım ediyor. İlişkinin başlangıç dönemlerinde bireyler ilişkiye devam edip etmeme kararını partnerleriyle öpüşerek alıyor.

Eş seçimi konusunda erkeklere kıyasla daha özenli davranan kadınların öpüşmeyi erkeklerden daha fazla önemsediği görülüyor. Aynı şekilde, kendilerini çekici buldukları için eş seçiminde daha seçici davranan kişilerin de öpüşmeyi önemli bulduğu biliniyor. 2013 yılının Nisan ayında yayınlanan bir araştırma, kadınların, kanındaki erkeklik hormonu, yani testosteron, düzeyi daha yüksek olan erkeklerin kokularını daha çekici bulduğunu göstermekteydi.

Aynı şekilde, ilk öpüşme ile de kadınların, karşılarındaki erkeğin sağlık durumunu, sperm kalitesini ve aralarındaki genetik uyumu değerlendirdiğini söylemek mümkün. Hamile kalma ihtimali yüksek olan kadınların, doğurganlık oranı daha düşük olan kadınlara kıyasla ilk öpüşmeye daha fazla önem vermeleri de, bilinçdışı düzeyde doğabilecek çocukları için en uygun baba adayını seçme eğilimine işaret ediyor. İlişkinin başlangıç döneminde eş seçimine yardımcı olan öpüşme, ilerleyen zamanlarda ise partnerlerin birbirlerine bağlanmasında etkin rol oynuyor.

Kısa süreli ilişkilerde öpüşmenin temel işlevi önsevişmeye yardımcı olmak olsa da, uzun süreli ilişkilerde öpüşmenin partnerlerin birbirlerine duydukları sevgi ve bağlılığı göstermesinde en önemli araç olduğu biliniyor. Pek çok kişi tarafından zannedilenin aksine, kişilerin ilişki memnuniyetini belirlemede öpüşmenin seksten daha önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

Öpüşmenin ilişkinin farklı dönemlerinde farklı görevler üstlendiğinin altını çizen araştırmacılar, “aşk” kavramının daha iyi anlaşılması için çok daha fazla araştırma yürütülmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak

Wlodarski, R., & Dunbar, R.I.M. (2013). Menstrual cycle effects on attitudes toward romantic kissing. Human Nature.

Wlodarski, R., & Dunbar, R.I.M. (2013). Examining the possible functions of kissing in romantic relationships. Archives of Sexual Behaviour.

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU