Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"“Ben seninle konuşuyorum bana bak!"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Göz teması insanın yaşamında kişisel iletişimde, iş ilişkilerinde gerekli olan bir davranıştır. Karşımızdaki kişiyle güçlü bir bağ oluşturmada çok önemlidir.

İnsanların büyük bir  çoğunluğu karşılıklı iletişimde kendilerine bakılmasını isterler. Böylece kendisine değer verildiğini hissederler.

Göz teması aynı zamanda karşımızdaki kişiyle yakınlaşma ve güven duyma hislerini güçlendirir. Bir anne ve bebek arasında göz teması güçlü bir bağlantı oluşturmaya yardımcı olur .

Kalabalık bir barda flört bakışları cazibe artırır ve beyindeki zevk merkezlerini aktif hale getirir.

İnsanlarla ilişkilerde göz temasında bulunmamak karşımızdaki kişiye çekingen ya da sıkılgan olduğumuza dair bir izlenim uyandırır.

Göz teması yapılarak kurulan iletişim daha etkili olarak algılanır. Karşımızdaki kişinin otonom tepkilerini harekete geçirerek heyecanlanmasını sağlar.

Göz teması sırasında beynin belirli bölümlerinin hareketlenme, stres hormonlarının salınımında ve kalp atış hızında artma olur. Direkt göz teması daha fazla uyarılmaya yol açar.

Sosyal iletileri aktarabilmemiz için yüzyüze iletişim gereklidir. İnsanlar genelde konuşurken göz teması yerine yüzdeki başka noktaya odaklanır. Bu noktada genellikle ağız çevresidir.

İkna içeren durumlarda göz temasının etkisini araştırmak için yapılan çalışmada bir grup deneğe göz teması kurması, diğer gruba da ağız bölgesine bakması söylenmiştir. Araştırmada göz temasında bulunan deneklerin diğer deneklere göre daha zor ikna edildiğini bulunmuştur.

İletişimlerimizde  söylenenleri doğru anlamamızın, bazı bilgileri fark edememizin sebebi göz teması kurmamamızdır.

Eğer göz teması kuramıyorsak, çabuk ikna oluyorsak bunun nedenini araştırmamız gerekir. Göz teması bazı durumlarda bağlantı ya da güven bir işareti olsa da, bazı düşmanca durumlarda hakimiyet veya sindirme ile ilişkilidir. 

Bazı psikolojik rahatsızlıklarda ise kişiler göz teması kurmakta zorlanırlar. İşte bu durumlarda terapi kişinin sosyal iletişimini artıracaktır. Toplumsal varoluşunu kolaylaştıracaktır.

Unutmayın, temas göz ile başlar... 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU