Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"“Helikopter" Ebeveynler "

Uz. Psk. Ceren Koç

Paylaş

 

Takip et

 

Birçok anne-babanın çocuklarının mutlu ve başarılı olması için yapmayacağı şey yoktur.

Çocukları için ellerinden geleni sonuna kadar yapmaya hazırdırlar. Ancak ebeveynin aşırı müdahaleci ve kontrolcü olduğu durumların çocuk için zarar verici olabildiği görülmektedir.

Yakın zamanda yapılmış bir araştırma, aşırı kontrolcü ebeveynlerin çocuklarının depresif eğilimlerinin fazla olduğunu göstermektedir.

Çocuklarının okul hayatı ve sosyal hayatlarını en ince detaya kadar kontrol ve idare etme tarzındaki ebeveynlik “helikopter ebeveynliği” olarak adlandırılmaktadır.

Helikopter ebeveynliğinin çocuklarda yarattığı olumsuz sonuçlar bağımsız ve yeterli hissetmeme olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tarz ebeveynlik çocukların temel ihtiyaçlarını zedelemektedir.

Üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmada, aşırı kontrolcü ebeveynlerin çocuklarında depresyon ve kaygı bozukluklarının görüldüğü belirtilmiştir. Aşırı kontrolcü ve müdahaleci ebeveynlerin çocukları, kendilerini hayatta yetersiz hissetmekte ve hayatın zorluklarıyla başa çıkamayacaklarını düşünmektedirler.

Öte yandan, ebeveynin çocuğun hayatına dahil olması ve çocuğuyla ilgilenmesi, çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi için çok önemlidir. Ancak çocuğun yaşı ilerledikçe, bağımsız bir birey olma ihtiyacı artmaktadır. Ebeveynler bu ihtiyacı göz ardı edebilmekte ve çocuğun yaşına göre değişen ihtiyaçlarına ayak uydurmakta zorlanabilmektedirler. Aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarına destek olduklarını düşünürken, çocuklar kendilerini yetersiz ve mutsuz hissetmektedirler.

Peki, ebeveynler fazla korumacı olduklarını nasıl anlayabilirler ve biraz geri çekilme vaktinin geldiğini nasıl fark edebilirler?

Çocuğun gelişimine göre yaşı ilerledikçe birey olma yolunda ilerlediği unutulmamalıdır.

Eğer çocuk, ebeveyninin fazla müdahaleci olduğunu hissetmeye başladıysa ve bunu belirtiyorsa ebeveynin tutumlarını sorgulama ve geri çekilmeye başlama zamanı gelmiş demektir.

Aşırı korumacı ebeveynlerin çocuklarına “iyilik” yapmak isterken “kötülük” yapabildiklerini sıkça görmekteyiz.

“Ben onun iyiliği için yaptım…”, “Her şeyini kontrol ederim ben, benden kaçmaz, bunaltıyorsun beni diyor ama ne yapayım?”, “O daha çocuk, bir şey bilmiyor, beceremez tek başına…” sıkça duyduğumuz ebeveyn cümleleridir.

Çocukların ihtiyaçlarına cevap vermek, ilgilenmek ve onlara destek olmakla; hayatlarının her alanını kontrol etmeye çalışmak arasında önemli bir fark vardır.

Aşırı korumacı ebeveynlerin çocukları ilerleyen zamanlarda hayatta sorumluluk almakta güçlük çekebilirler.

Korumacı olma dengesini kurmak ebeveyn için zaman zaman zor olabilir. Bu dengenin doğru kurulmasının ergenin yetişkin olma yolunda attığı adımlarda önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak

Schiffrin, H. H. et al (2013). Helping or hovering? The effects of helicopter parenting on college students' well-being. Journal of Child and Family Studies

  

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU