Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Yeni doğum yapan anneler daha obsesifler"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Yeni doğum yapan annelerde obsesif belirtiler genel nüfusa oranla daha fazla gözükmektedir.

Obsesif-kompulsif bozukluğun genel nüfusta görülme oranı %2-3 iken, yeni doğum yapmış  annelerde bu oran %11 olarak bulunmuştur.

Bu belirtiler genellikle bebeğin zarar göreceğine ve mikrop kapacağına ilişkin endişe ve korkuları içermektedir. Araştırmacılar bu durumu doğum sonrasında kadında oluşan hormonal değişikliklere bağlamaktadır.

Obsesyon ve kompulsiyonlar yeni bir annenin yaşamını engelleyebilir. Günlük yaşamda annenin bebeğe bakımını uyumsuz ve patolojik hale getirebilir.  

Obsesyon,  istenmeyen veya kaygı yaratan tekrarlanan düşüncelerdir. Bu düşünceler kaygıya neden olmaktadır.

Yapılan çalışmaya göre kadınlardaki en yaygın düşünceler kir ya da mikroplar, ardından onay almak için yapılan kompulsiyonlardır.

Örneğin, yeni annelerin bebeği çok sık kontrol etmesi, bebek monitörlerinden izlemesi, bebeğin beşikten düşüp düşmediğini veya biberonların doğru sterilize edilip edilmediğini sık kontrol etmesi...

Northwestern Memorial Hastanesinde doğum yapan 461 kadın üzerinde yapılan çalışmada doğum sonrasında kadınların %50 sinde iki hafta sonra çıkan bu belirtilerin 6 ay sonra düzeldiği saptanmıştır.

Doğum snrası emzirme döneminde ilaç kullanılamadığı göz önüne alındığında, bu durumun düzelmesi için psikoterapinin önem ortaya çıkmaktadır.

Bu dönemde tedavi görmeyen annelerde bu durumun kalıcı olabildiği saptanmıştır. 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU