Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"İnternet ve Kumar "

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Kumar günümüzde gittikçe artan bir şekilde hoşça vakit geçirme, eğlence ve dinlenme aracı olarak gösterilmeye çalışılmakta ve popülaritesi artmaktadır. Şans oyunları ise birçok insan için sadece bir eğlence aracı olarak görülmektedir.

Fakat ne yazık ki bu oyunlar bazı insanlarda bağımlılığa dönüşmektedir. Çalışmadan, kısa yoldan para kazanmak için çıkar yol olarak gösterilen kumar, pek çok ülkede medya ve devlet onayıyla teşvik edilmektedir.

Kumar, isteyerek riske girme temelinde, kazanan ve kaybeden tarafların olduğu ve genellikle her iki tarafta da bir üretim işi olmaksızın servetin yeniden dağılımıdır. Bu servet dağılımına karar veren süreç daima bir şans elementi içerir veya yalnızca şansa dayanır. ‘Şans ve beceri' bu iki sözcük neyin kumar davranışı olduğunu anlamlandırmakta önemlidir.

Şansa dayanan oyunlar da alkol ve uyuşturucu maddeler gibi bağımlılık yapmaktadır. Türkiye`de kumar oynatmanın yasak olmasına karşın, bu görevi şans oyunları yerine getirmektedir. Hemen her köşe başında gördüğümüz büfelerde oynatılan şans oyunları, kumar oynama merkezleri haline gelmektedir. İddaa, at yarışı, sayısal loto, şans topu, on numara, spor toto ve spor loto gibi oyunların, kumarhanelerin bulunmadığı ülkemizde bu görevi görmektedir.

İddaa ve at yarışları gibi oyunlarla başlayan kumar tutkusu son zamanlarda internet üzerinden ulaşılan kumar siteleriyle yeni bir boyut kazanmıştır.

İnternet yaygınlaştıkça tıpkı gelişmiş ülkeler olduğu gibi ülkemizde de sanal kumar bağımlılığı artmaya başlamıştır.

Ankara Ticaret Odası' sının yayınladığı “ Sanal Tuzak: İnternet Kumarhaneleri" adlı raporunda Türkiye'de internet üzerinden kumar ve bahis oynayanların sayısı 1.5 milyonu bulduğu açıklanmıştır. Türkiye' de sanal kumarhanelerde tercih edilen oyunların 21 ve poker olduğu belirtilmiştir. Bunun yanından internetten dünyanın dört bir yanındaki futbol, basketbol, at yarışı, boks, tenis maçları için iddiaya girerek şans oyunları da oynadıkları saptanmıştır.

Gelişen teknoloji hayatı bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan yeni riskler getirmektedir. Teknoloji çağı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde bilgisayar ve internet kullanımı hayatın vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Yeni gelişen bağımlılık kavramlarına son dönemlerde kumar bağımlılığı da eklenmiştir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayarda şans oyunları oynama sıklığı da artış göstermiştir.

Şans oyunları bağımlısı haline gelen kişilerde hem psikolojik, hem de sosyal boyutlarda kötü sonuçlar ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Kendisini kontrol edemeyecek düzeyde şans oyunları oynayan kişilerin bu bağımlılığı ailelerinin yıkılmasına, iflasa ve kendilerini bunalım sonucu intihara bile sürükleyebilecekleri unutulmamalıdır.

  

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU