Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Ebeveyn tutumu ve çocuğun okul başarı "

Uz. Psk. Ceren Koç

Paylaş

 

Takip et

 

Ebeveynler için çocuklarının okul başarısı önemli bir konudur. Okul başarısı ise birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu faktörlerden biri de ebeveynin anne-babalık tarzı yani çocuğuyla kurduğu iletişim ve ebeveynlik tutumlarıdır.

Yakın zamanda yapılmış bir araştırma, okul başarısında ebeveynliğin önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Araştırmada çocuklarına zaman ayıran, ödevlerini kontrol eden, okulun düzenlediği aktivitelere katılan ve çocuklarına okulun önemli olduğunu hissettiren ebeveynlerin çocuklarının okul başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Çocuğun ebeveynle kurduğu güven ilişkisi, açık iletişim ve ebeveynin çocuğun dersleri ile aktif olarak ilgilenmesi okul başarısında önemli faktörlerdir.  Anne-baba olarak birer model ve rehber olunan çocuğun okulun önemli olduğunu görmesi, ebeveynlerin buna uygun davranması, okulda ders ve ders dışında olup bitene kayıtsız kalmaması çocuğun akademik başarısını etkilemektedir.

Araştırmada dikkat çeken bir başka nokta okulun imkanlarının çocuğun okul başarısında, ebeveyn faktöründen daha az etkili çıkmış olmasıdır. Okulun ekstra aktiviteler sunması, öğretmenlerin tutumu ve öğretmenlerin öğrencilerin ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte olması etkili olsa da, ebeveynin çocukla kurduğu ilişki kadar etkili bulunmamıştır.

Okulun sunduğu imkanlar çok iyi olmasına rağmen okul başarısı düşük öğrencilerle sıkça karşılaşıyoruz. Ailenin okula bakış açısı, çocuğuyla birlikte geçirdiği vakit, çocuğunun okul hayatına verdiği önem ve destek çocuğun okul başarısında oldukça belirleyicidir. Ebeveynin çocuğuna güvendiğini hissettirmesi ve yardıma ihtiyacı olduğunda yardım için hazır olduğunu göstermesi okul başarısında önemli rol oynamaktadır.

Çocukların ve gençlerin okul başarısı, sosyal ve psikolojik gelişiminden ayrı tutulmamalıdır. Bu sebeple ebeveynin çocuğu ile kurduğu iletişimin çocuğun okul başarısını etkilemesi kaçınılmazdır.

Kaynak

Parcel, T.L., & Dufur, M. J., & Zito, R. C. (2010). Capital at Home and at School: A Review and Synthesis. Journal of Marriage and Family 72: 828 – 846 DOI:10.1111/j.1741-3737.2010.00733.x

  

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU