Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Ergenlik depresyonunun başlıca belirtileri"

Uz. Psk. Ceren Koç

Paylaş

 

Takip et

 

Ergenlik döneminde görülen başlıca sorunlardan biri depresyondur. Ergenler depresyonu “kendilerini bir başka insan gibi hissetme” , “gerçek kimlikleriyle olan bağı kaybetme” ya da “bir sis bulutu içinde kaybolma” şeklinde anlatabilirler.

Depresyon belirtileri; gün boyu süren depresif duygu durumu, etkinliklere ilgide azalma ve zevk alamama, önemli derecede kilo kaybı ya da kilo alımı, uykusuzluk ya da aşırı uyuma, davranışlarda aşırı artma ya da gerileme, yorgunluk ve enerji kaybı, değersizlik ve suçluluk duyguları, konsantrasyonda azalma ve kararsızlık ve intiharla ilgili düşünceler şeklinde özetlenebilir.

Ergenlik depresyonunda ise yetişkinlerden farklı belirtilere rastlanabilmektedir.  Ergen, içinde bulunduğu durumu azalmayan öfke, güçsüzlük hissi, kendini anormal hissetme, çevresindeki insanlara ilgisini kaybetme, hiçbir şey yapmak istememe,  özgüvenini kaybetme ve yaşamak istememe belirtileriyle tanımlayabilir. Öfke, ergenlik dönemi depresyonun başlıca belirtilerindendir. Ergen bu dönemde öfkesini ebeveynlerine, kardeşlerine, öğretmenlerine ya da nesnelere yöneltebilir. Kendini “anormal” ve mutsuz hisseden ergeni, arkadaşları arasında farklı olduğunu düşünerek içine kapanabilir ve sosyal ilişkileri bozulabilir. Sosyal ilişkileri bozulan ergenlerin motivasyonlarının ve enerjilerinin düştüğü görülmektedir. Bu okul başarısında da düşüşlere sebep olmaktadır. Sosyal ilişkileri ve okul başarıları düşen ergenlerde, kendilerini eleştirme ve kendilerini suçlama sıkça görülmektedir.

Bazı ergenlerin özellikle arkadaşlarıyla depresif durumlarını paylaşabildikleri görülse de, arkadaşları ve çevre tarafından etiketlenmekten çekinebilirler. Ergen her ne kadar görülmek istemiyor ve iletişim kurmaktan kaçıyor olsa da, isteği görülmek ve duyulmaktır.

Ergenlik dönemi depresyonu, sıklıkla kaygı bozukluğuyla ve başka sorunlarla birlikte görülmektedir. Hayatının birçok alanında sıkıntı yaşamaya başlayan ergen aslında yardım istemiyor gibi görünse de yardıma ve rehberliğe ihtiyaç duyar. Böyle durumlarda profesyonel yardım almak gerekli olabilir.

Kaynak

Dundon, E. (2006). Adolescent Depression: A Metasynthesis. Journal of Pediatric Health Care, Volume 20, Number 6

 

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU