Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Panik atak hakkında temel bilgiler"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Panik Atak çarpıntı, terleme, titreme, boğulma ya da nefes alamama hissi, göğüste ağrı veya sıkışma, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik gibi bedensel duyumların olağan dışı yoğunlukta hissedildiği, beraberinde kontrolünü kaybetme, delirme korkusu ya da ölüm korkusu ortaya çıkan bir süreçtir.

Panik atak belirtileri; çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı veya boğuluyor olma hissi, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı, bulantı veya karın ağrısı, baş dönmesi veya bayılma hissi, ortamın gerçek değilmiş gibi algılanması veya yoğun bir yabancılaşma hissi, kontrolünü kaybetme veya çıldırma korkusu, ölüm korkusu, uyuşma ve karıncalanma, ürperme veya sıcak basmaları sayılabilir.

Atak ani başlangıçlıdır ve genellikle hızlı bir şekilde, 10 dakika veya daha kısa bir sürede doruk noktasına ulaşır. Panik Atakları yaklaşık olarak 15-20 dakika sürelidir. Ancak bazen yalnızca 1-2 dakika, bazen de bir saatten daha uzun olabilir.

Her yüz kişiden 3 veya 4’ünün panik bozukluk hastası olduğu tahmin edilmektedir. Oldukça yaygın bir hastalıktır.

Her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen en sık 20’li yaşlarda ortaya çıkar. Ancak bunun bir psikiyatrik hastalık olarak sayılabilmesi ve tedavi gerektiğine karar verilebilmesi için panik atakların tekrarlayıcı nitelikte olması ve kişinin bu durumun tekrarlamasından ileri derecede endişe duyması, tekrar etmesini önlemeye yönelik kendince tedbirler almaya çalışması gerekir.

Not

Panik bozukluğu  kolay tedavi edilebilen hastalıktır. İlaç tedavisiyle psikoterapinin birlikte kullanımı önerilmektedir. Tek başına ilaç kullanımı panik atakları önlemede etkinse de, beklenti kaygısı ve kaçınma davranışlarını kontrol altına almada yetersiz kalabilir.

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU