Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Çocukluktan yetişkinliğe geçiş: Ergenlik dönemi"

Uz. Psk. Ceren Koç

Paylaş

 

Takip et

 

Ergenlik dönemi, insan hayatında biyolojik ve sosyal geçiş bağlamındaki en önemli süreçtir. Fizyolojik, psikolojik ve biyokimyasal değişimlerin görüldüğü bir dönemdir. Erkeklerde 13, kızlarda 11 yaşlarından itibaren başlar ve 20’li yaşlara uzanır. Günümüzde ergenlik döneminin 20’li yaşların başında hala devam ettiği görülebilmektedir.

Ergeni tanımlamada kullanılabilecek en doğru ifadelerden biri çocuk-yetişkindir. Ergen ne bir çocuk ne de bir yetişkindir; ara dönemdedir ve birey olma yolunda ilerlemektedir. Bu ilerlemede bilişsel ve sosyal anlamda adımlar atmaktadır. Ergenin ana amacı kimlik kazanmaktır.

Kimlik kazanma süreci anne ve babadan ayrılıp bağımsız bir birey olma, yeni ve farklı davranışlar deneyerek kendini tanımlama, yeni ilişkiler kurma, düşünceler geliştirme ve cinsel kimlik oluşturmayı içerir. Bu süreçte birey olmaya çalışan ergenin denediği davranışların bazıları toplum ve aile tarafından olumlu karşılanırken bazıları olumsuz değerlendirilebilir. Örneğin derslerde başarılı olmak ve kurallara uymak olumlu davranışlarken; madde kullanmak ya da suça karışmak olumsuz görülen davranışlardır. Ergen kimliğini inşa etmeye çalışırken bu davranışları dener, olumlu ya da olumsuz davranışlar olmalarını ayırt etmeyebilir. Bazen bir gruba ait olmak için, bazen de dışarıdaki insanlarda kendiyle ilgili bir izlenim bırakmak için farklı davranışlar denemektedir.

Ergen için arkadaşları çok önemlidir, anne-baba ile kavga eder ve hatta bazen kavga etmek için uğraşır. Bir birey olduğunu anne-babaya kanıtlamaya çalışması bu kavgalarla bağlantılıdır. Sabırsızdır, kararları çok çabuk değişir ve çelişkileri vardır. Bir konu ile ilgili iki gün ardı ardına tamamen zıt fikirlere sahip olabilir. Özgür olmak ister, sınır koymayı bilmez, sorumluluk almayı bilmez ve risk almayı sever.

Çocuk da yetişkin de olmayan ergenle iletişim kurmak ebeveynler için her zaman kolay değildir. Zaman zaman çocukça davranışlar sergileyebilen ergenleri hoş görmek, fikirlerine ve kararlarına saygılı olmak önemlidir. Bu zor geçiş döneminde ebeveyn ile ergen arasında sıkça çatışmalar yaşanabilir. Bu çatışmalarda destek almak hem ergenin sağlıklı gelişimi için hem de ebeveyn ile iletişimini güçlendirmek için faydalı olacaktır.

Ebeveyn olarak ergeni desteklemenin, dinlemenin, onun değerlerine saygılı olmanın, sorumluluk vermenin ve ona uygun kurallar koymanın önemli olduğunu unutmamak gerekir. 

Kaynak:

Fetihi, L. (2002). Ergenlik ve Toplum. Eğitim ve Bilim. Cilt: 27, Sayı: 125 (62-68)

Lerner, R. M., & Steinberg, L. (2004). Handbook of Adolescent Psychology. New Jersey: John Wiley & Sons, Inc.

  

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU