Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

"Kaygı nedir?"

Uz. Psk. Alper Aksoy

Paylaş

 

Takip et

 

Kaygı, her insan tarafından bazı durumlarda yaşanan bir duygudur. Kaygı, korku, endişe, bunalım gibi duyguları kapsamaktadır.

Kaygının amacı,yaşamı uyumlu ve dengeli sürdürmesini sağlamaktır. Tehlikeli, bilinmeyen, yeni uyaranlardan organizmayı sakınmak, onlarla başa çıkmak, onlara karşı koymak ya da o uyarıdan kaçmaktır. İnsanın gerek bireysel gerekse toplumsal uyumu için belli dozlarda kaygı gereklidir.

Kaygı insanı motive eden bir güçtür. Kaygı kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Bu tepkiyi zaman zaman her insan yaşar: Bir kaza atlatıldığında, sınav öncesinde veya topluluk önünde bir konuşma yaparken olduğu gibi.

Herkes hayatının bir döneminde kaygı yaşar. Kaygı bozuklukları en sık görülen ruhsal rahatsızlıklardandır. Ara sıra kaygılı hissetmek son derece normal bir durumdur. Ancak kaygı bozukluğu  olanlarda, kaygı duyguları süreklidir ve günlük hayatlarını da etkileme eğilimindedir.  Kişi, sanki kötü bir şey olacakmış gibi bir duygusu yaşar. Kişinin günlük işlevlerini, aile ve sosyal yaşamanı etkilenir. Kişide ruhsal problemler oluşturan bir duygu olarak ortaya çıkabilir.

 Kaygı, hayatınızı sürekli ve belirgin bir biçimde etkiliyorsa, aksatıyorsa, rahatsızlık haline gelmiş demektir. Korkularınız o durumun normalde yaratacağı korkulara göre oransız ve aşırı ise, korktuğunuz durumlardan kaçınmaya başlamışsanız, aile, iş ve sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilemekte ise ve bu durum sık sık tekrarlıyorsa sizin bir kaygı bozukluğunuz var demektir.

Kaybı bozukluğunuz varsa bu, iradenizin zayıf olduğu, güçsüz olduğunuz, akıl hastası olduğunuz veya bir kişilik probleminiz olduğu anlamına gelmez. Bu bir hastalıktır ve etkili tedavi yolları vardır.

 

Ana Sayfa         Hakkımızda        Takip et        Ara        İletişim

 
Tüm Hakları Saklıdır. www.ruhsalgazete.com 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU